Pogrzeb prof. Stanisława Gebhardta
W sobotę 15 marca 2025r. w Bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu bp Ignacy Dec przewodniczył Mszy św. pogrzebowej sprawowanej w intencji prof. Stanisława Gebhardta, kawalera Orderu Orła Białego, zasłużonego polityka, żołnierza Armii Krajowej. Koncelebrowało kilku kapłanów, w tym proboszcz bazyliki ks. płk Janusz Radzik.
Profesor Stanisław Gebhardt, został pożegnany przez rodzinę, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, wojsko, środowiska patriotyczne oraz wrocławian. Zmarł w wieku 96 lat, pozostawiając niezatarte ślady w historii Dolnego Śląska.
Był harcerzem Szarych Szeregów, żołnierzem Armii Krajowej i 2. Korpusu Wojska Polskiego gen. Andersa. W 1944 r. został zatrzymany przez Gestapo, później był więziony w obozach koncentracyjnych Gross-Rosen i Mauthausen. Po wojnie wrócił na krótko do Krakowa. Następnie wyjechał do Włoch, gdzie został przydzielony do Wojska Polskiego, z którym dotarł do Wielkiej Brytanii.
Prof. Gebhardt ukończył ekonomię na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie w Londynie, a później nauki polityczne i społeczne na Sorbonie. Angażował się w działalność wielu polskich organizacji społecznych i kulturalnych w Europie Zachodniej, zajmował się działalnością publicystyczną i wydawniczą. W czasie ceremonii pożegnalnej prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda, wystosował specjalny list, który odczytała minister Beata Kempa. Prezydent podkreślił, że biografia profesora Gebhardta jest świadectwem dramatycznych, ale i chlubnych losów Polski i Polaków w XX wieku. „Przeszedł on całą serię trudnych prób i wszystkim sprostał”. Prezydent zauważył również, że zmarły doskonale rozumiał, iż fundamentem Polski muszą być uniwersalne wartości, które prowadziły naród przez wieki i ukształtowały europejską cywilizację. Działał w nurcie chrześcijańsko-demokratycznym, będąc istotną postacią w światowej chadecji. Utrzymywał bliskie relacje z elitami wolnego świata, współpracując m.in. z Robertem Schumannem.
Stanisław Gebhardt spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, pozostawiając po sobie nie tylko niezatarte ślady w historii, ale i niezłomny przykład oddania dla Polski i wartości chrześcijańskich.
zdjęcia: Maciej RAJFUR „Gość Niedzielny Wrocławski”
tekst: ks. por. Tomasz Miencicki