Odpust ku czci św. Elżbiety Węgierskiej
W niedzielę 17 listopada 2024 r., w Bazylice Mniejszej we Wrocławiu, odbyła się uroczysta Msza św. odpustowa z ceremoniałem wojskowym z okazji wspomnienia św. Elżbiety Węgierskiej, patronki kościoła garnizonowego. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego, J. E. bp Wiesław Lechowicz, w koncelebrze kapłanów Ordynariatu Polowego oraz modlitwie Kanoników Kapituły Bazyliki. Eucharystia była sprawowana w intencji Parafian oraz Żołnierzy i Pracowników Garnizonu Wrocław oraz ich Rodzin. Oprawę muzyczną poza wspaniałymi odbudowanymi organami Englera zapewniła Orkiestry Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia. Mszę św. transmitowała Telewizja Polonia.
W słowie powitania proboszcz parafii, ks. prał. płk Janusz Radzik, przywołał fragment z Ewangelii św. Mateusza: „Tak niech świeci Wasze światło przed ludźmi, aby widzieli Wasze dobre uczynki”, podkreślając, że św. Elżbieta, swoją postawą, pokazała, jak możliwe jest wypełnienie wymagań Chrystusa, o czym przypomina obchodzony tego dnia Światowy Dzień Ubogich.
W homilii bp Lechowicz zwrócił uwagę na wieczność słowa Bożego, które nie przemija, w przeciwieństwie do wszelkich ludzkich osiągnięć i mądrości. Nawiązując do słów z Księgi Koheleta, przypomniał, że choć życie ludzkie jest przemijające, to słowo Boga pozostaje niezmienne i wieczne. „Słowo Boże ma charakter wieczny, nieprzemijający, prowadzi nas do życia wiecznego”, mówił biskup, podkreślając, że nawet najpiękniejsze ludzkie słowa nie mają tej samej trwałości. Przykładami takiego zawierzenia słowu Bożemu są postacie św. Piotra, św. Pawła i św. Augustyna, którzy nawrócili się i oddali swoje życie Chrystusowi, kierując się Bożym słowem.
Biskup polowy przypomniał również postać św. Elżbiety Węgierskiej, która mimo pochodzenia z królewskiej rodziny, była przekonana, że to słowo Jezusa, a nie możnych tego świata, ma wartość wieczną. Po śmierci męża, św. Elżbieta oddała się służbie ubogim i chorym, zakładając szpitale i żyjąc w pełnej solidarności z potrzebującymi. „Św. Elżbieta była przekonana, że ubodzy mają uprzywilejowane miejsce w sercu Boga”, mówił bp Lechowicz, nawiązując do Światowego Dnia Ubogich, który w tym roku przeżywamy po raz ósmy z inicjatywy papieża Franciszka.
Kaznodzieja podkreślił, że życie św. Elżbiety jest przykładem życia zakotwiczonego w słowie Bożym. Po śmierci męża, św. Elżbieta spędziła czas w klasztorze franciszkanów w Erfurcie, gdzie w oknie kościoła spoglądała na krzyż. To spojrzenie, jak mówił biskup, zmieniało jej perspektywę na życie i relacje z innymi, uświadamiając jej, że wszystko, co jest na świecie, ma charakter przemijający, a prawdziwa miłość i solidarność rodzą się z kontemplacji Męki Chrystusa. „Uczmy się od św. Elżbiety życia zakorzenionego w słowie Bożym, życia, w którym będziemy wciąż patrzeć na Jezusa ukrzyżowanego. Nie po to, żeby stawać się męczennikami, ale po to, by krzyż stał się dla nas bramą do wiecznego życia”, mówił biskup. Ordynariusz Polowy podkreślił również fakt, że wrocławska bazylika była po kanonizacji św. Elżbiety Węgierskiej pierwszym kościołem na świecie mającym ją za patronkę.
Zakończenie liturgii było okazją do wyróżnienia medalami bł. ks. Jerzego Popiełuszki przedstawicieli garnizonu Wrocław, którzy wykazali się niezłomną postawą w czasie klęski powodzi, która dotknęła w ostatnich miesiącach Dolny Śląsk. Biskup podziękował żołnierzom za ich służbę, zaznaczając, że prawdziwa miłość to służba innym, a mądrość do wypełniania tej służby pochodzi z krzyża Jezusa.
Generał brygady Marek Brzezicha, dowódca garnizonu Wrocław, dziękując Księdzu Biskupowi powiedział: „Bazylika św. Elżbiety jest tym miejscem, które bardzo często gromadzi społeczność wojskową garnizonu Wrocław. Najczęściej są to uroczystości patriotyczno-religijne, które nie mogą się odbyć bez Mszy św. Dziękujemy biskupowi Wiesławowi Lechowiczowi za modlitwę i za słowa, które wybrzmiały podczas homilii. One dla nas – żołnierzy są drogowskazem na drodze służby Ojczyźnie i Bliźniemu.
Po Mszy św. odbył się jeszcze półgodzinny koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu wraz z solistką: Magdaleną Bigoś.
Zdjęcia: „Niedziela Wrocławska” – Marzena Cyfert
tekst: ks. por. Tomasz Miencicki