Wakacyjne koncerty organowe

W piątek 5 lipca 2024 r., w bazylice pw. św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu odbył się kolejny z cyklu wakacyjnych koncertów organowych. Tym razem na odbudowanym instrumencie Michaela Englera dla licznie zgromadzonej publiczności wystąpił Łukasz Kołakowski pracownik dydaktyczny Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Artysta wykonał następujące utwory: Johann Sebastian Bach (1685–1750): Preludium i fuga Es-dur, BWV 552; Schmücke dich, o liebe Seele, BWV 654; Carl Philipp Emanuel Bach (1714–1788): Sonata g-moll, Wq 70/6: Allegro moderato – Adagio – Allegro; Jan Zwart (1877–1937): Toccata Psalm 146 „Prijs den Heer met blijde galmen”.

Wakacyjnemu przedsięwzięciu patronują: Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Józef Kupny – Metropolita Wrocławski, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, Rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu prof. dr hab. Krystian Kiełb, Proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałat płk Janusz Radzik.

Dotychczas odbyło się ponad 50 koncertów, a wzięło w nich udział przeszło 20 tysięcy słuchaczy.

Bezpłatne koncerty to olbrzymia atrakcja dla turystów, którzy przyjeżdżają do Wrocławia. Z kolei mieszkańcy Wrocławia przyzwyczaili się do tego cyklu i faktu, że w każdy piątek, przez całe wakacje, aż do końca września, mogą skorzystać z wyjątkowych koncertów. Chcą posłuchać instrumentu zwanego “Głosem Śląska”, który potrafi wstrząsnąć ścianami świątyni.

Przed nami jeszcze koncerty: w lipcu: 12, 19, 26, sierpniu: 2, 9, 23, 30 i wrześniu: 6, 13, 20, 27.
Oraz Koncerty specjalne z cyklu „WROCŁAWianie ŚPIEWAją”: 15 sierpnia i 11 listopada o godz. 19.00 połączone z występem orkiestry wojskowej.

5 lipca 2024 | Aktualności, Organy | Możliwość komentowania Wakacyjne koncerty organowe została wyłączona