31 maja 2024 – Odpust parafialny i bierzmowanie

W piątek 31 maja 2024 r., w bazylice pw. św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu uroczystej Mszy św. odpustowej przewodniczył biskup polowy J. E. ks. bp. Wiesław Lechowicz. Data nie jest przypadkowa. Nawiązuje do wydarzeń ważnych dla parafii: 27. rocznicy, kiedy Święty Jan Paweł II podczas V Pielgrzymki do Ojczyzny w czasie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego dokonał poświęcenia odbudowanego po pożarze Kościoła Garnizonowego, a w roku 2003 podniósł świątynię do godności Bazyliki Mniejszej (jedynej we Wrocławiu).

Szczególnymi bohaterami uroczystości z asystą wojskową i akompaniamentem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych było grono 65 kandydatów przystępujących do sakramentu Bierzmowania.

Była to również okazja do modlitwy w intencji żołnierzy i pracowników 3. Brygady Radiotechnicznej oraz 31. Batalionu Radiotechnicznego z okazji święta jednostek i 50. Rocznicy ich utworzenia.

Na początku liturgii słowa powitania do zgromadzonych wiernych skierował Proboszcz Parafii ks. prał. płk Janusz Radzik. Następnie prośbę o udzielenie sakramentu wypowiedzieli rodzice kandydatów do bierzmowania.

W homilii bp Lechowicz ukazał Matkę Bożą jako Tę, która niesie nam pomoc i obronę. Otoczona jest blaskiem Słońca, którym jest Chrystus. – Maryja wciąż wychodzi z pośpiechem z domu w kierunku człowieka – mówił, wspominając nawiedzenie św. Elżbiety, ale też m.in. Jej ingerencję na weselu w Kanie. – Przychodzi po to, by nam pomóc, jak pomagała św. Elżbiecie… Przychodzi też po to, by nas bronić. Obroniła gospodarzy wesela w Kanie Galilejskiej przed skandalem, kompromitacją, wstydem. Przychodzi z pomocą również nam.

W ramach uroczystości do Kapituły Kanoników przy bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety dołączyli: ks. ppłk Jan Zapotoczny oraz ks. ppłk Marek Rycio. Ks. mjr Andrzej Migała OFM otrzymał złoty medal „Za zasługi dla obronności kraju”, a ks. Maksymilian Jezierski otrzymał – z rąk sekretarza miasta Włodzimierza Patalasa – medal „Zasłużony dla Wrocławia”, przyznany przez prezydenta miasta Jacka Sutryka, m.in. za pomoc w organizacji przyjęcia uchodźców z Ukrainy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta i województwa, dowódcy wszystkich jednostek Garnizonu Wrocław, weterani oraz liczne grono parafian i sympatyków bazyliki garnizonowej.

Zdjęcia: „Gość Niedzielny Wrocław” – Agata Combik

tekst: ks. por. Tomasz Miencicki

1 czerwca 2024 | Aktualności | Możliwość komentowania 31 maja 2024 – Odpust parafialny i bierzmowanie została wyłączona